niedziela, 26 lutego 2017

Syringomyelia - co to właściwie jest??

Ostatnio coraz więcej osób mnie pyta czym jest właściwie ta syringomyelia? Co to? Jakie są objawy? Czy to boli? Niektórzy pytają z ciekawości co dolega Mikołajowi, a inni planują cavika i chcą wiedzieć z czym to się wiąże. Korzystając z okazji, że na lekcje robiłam prezentacje o chorobach, gdzie między innymi napisałam o SM, postanowiłam napisać też coś o niej tu, by wszystkie osoby odsyłać w miejsce gdzie to będzie opisane, a nie odpowiadać w trzech zdaniach ;) . 
(Wszystkie informacje są opisane z własnych doświadczeń i internetu)


Zacznijmy od opisania choroby
Syringomyelia, czyli jamistość rdzenia, jest niezwykle bolesna chorobą psów, która polega na pojawianiu się wypełnionych płynem jam w rdzeniu kręgowym (zdjęcie wyżej). Dotyczy głównie ras psów typu toy, takich jak cavalier lub chihuahua. W ich przypadku jest to choroba wtórna do CM (Chiari-like Malformation, Mikołaj też ma), czyli zaburzenia w krążeniu płynu pomiędzy rdzeniem kręgowym, a mózgiem na poziomie otworu potylicznego wielkiego, co jest związane z niedopasowaniem rozmiaru mózgu do czaszki zwierzęcia. W związku z wysokim ciśnieniem w rdzeniu kręgowym i niskim na zewnątrz dochodzi do akumulacji płynu mózgowo-rdzeniowego i powstawania jam.

Objawy 
-Usztywnienie kończyn
-Wyciąganie kończyn w przesadny sposób
-Nadmierne wyciąganie kończyn
-Wygięcie ciała w łuk
-Piszczenie
-Zaburzenia równowagi, utrata koordynacji i upadek na bok lub na pysk
-Trzymanie głowy bardzo nisko przy ziemi, a tylu ciała bardzo wysoko
-Drapanie w powietrzu
-Drapanie tyłu czaszki
-Niechęć kontaktu z psami
-Podczas ataku pies może się przegrzać (Tak wygląda atak)

Cavaliery nie tracą świadomości podczas ataku. Po ustąpieniu ataku pies szybko dochodzi do siebie i funkcjonuje jakby nic się nie stało. Jednak jeżeli szybko wróci do dużej aktywności/ ćwiczeń lub pozwolimy mu na nadmierna ekscytację – atak może się powtórzyć. Po ataku zalecane jest wyciszenie psa i pozwolenie mu na odpoczynek. Pomiędzy atakami pies funkcjonuje normalnie.
Zdarzają się przypadki rozwiniętej formy gdy pies wpada w powtarzalne, długie ataki, ma trwałe deficyty neurologiczne, lub nie jest w stanie w ogóle „wyjść” z ataku. Takie cavaliery poddawane są eutanazji aby uniknąć dalszego cierpienia związanego.

Diagnoza i leczenie
Jedyną formą postawienia diagnozy jest wykonanie rezonansu magnetycznego. Na tą chorobę nie ma lekarstwa. Można jedynie psu podawać leki, które zmniejszają ból, ucisk, zbieranie się płynów itp.

Jeszcze jeden filmik pokazujący jak zmienia się czaszka psa - filmik

Gdyby ktoś miał więcej pytań, można pisać na pw lub w komentarzach. 

Pozdrawiamy A&M!